Understanding Unit Rates

6th Grade30 minutes6.RP.A.2

Learning Objective

I can understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b.

Key Concepts

Rates compare and show the relationship between quantities with different units.

A unit rate is a rate with a denominator of one; it shows per one unit.

To find a unit rate, divide the denominator to equal one; whatever you do to the bottom, you must do to the top.

Practice Questions

This lesson includes 3 practice questions to reinforce learning.

View questions preview

1. What is the key difference between a rate and a unit rate?

2. A baker uses 12 cups of flour for every 3 loaves of bread. What is the unit rate of cups of flour per loaf of bread?

3. Sarah drove 150 miles in 3 hours. What was her speed in miles per hour? Show your work.

Educational Video

Rates and Unit Rates | Math with Mr. J

Math with Mr. J

Create Your Own Lesson

Generate a custom lesson plan like this one in minutes with Insta~Lesson