Solving Problems with Ratios and Rates

6th Grade40 minutesCCSS.Math.Content.6.RP.A.3

Learning Objective

I can use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.

Key Concepts

A double number line shows how two quantities change together, such as the relationship between pounds of avocados and their cost.

If 5 pounds of avocados cost $9, the cost for one pound can be found by dividing $9 by 5, which equals $1.80.

When using double number lines, the ratio of weeks to trains was 1:9, meaning for every week, Irene can build 9 trains.

Practice Questions

This lesson includes 7 practice questions to reinforce learning.

View questions preview

1. If 3 pounds of apples cost $6, what is the cost of 6 pounds of apples, assuming the price per pound remains constant?

2. A double number line shows that 2 hours of work earns $30. How much is earned for 5 hours of work at the same rate?

3. Which of the following tables shows a consistent ratio between the number of hours worked and the amount earned?

...and 4 more questions

Educational Video

Ratios and double number lines

Khan Academy

Create Your Own Lesson

Generate a custom lesson plan like this one in minutes with Insta~Lesson