Calculating Rates and Unit Rates

Grade 5β€’45 minutesβ€’M19.6.3.3

Learning Objective

I can calculate unit rates and rates to compare different deals or solve real-world problems.

Practice Questions

This lesson includes 7 practice questions to reinforce learning.

View questions preview

1. A store sells 5 apples for $2.50. What is the cost per apple?

2. Sarah can type 120 words in 3 minutes. How many words can she type per minute?

3. A train travels 300 miles in 5 hours. What is the train's speed in miles per hour?

...and 4 more questions

Educational Video

Solving Unit Rate Word Problems | Math with Mr. J

Math with Mr. J

Create Your Own Lesson

Generate a custom lesson plan like this one in minutes with Insta~Lesson