Calculating Rates and Unit Rates
Grade 5β’45 minutesβ’M19.6.3.3
Learning Objective
I can calculate unit rates and rates to compare different deals or solve real-world problems.
Practice Questions
This lesson includes 7 practice questions to reinforce learning.
View questions preview
1. A store sells 5 apples for $2.50. What is the cost per apple?
2. Sarah can type 120 words in 3 minutes. How many words can she type per minute?
3. A train travels 300 miles in 5 hours. What is the train's speed in miles per hour?
...and 4 more questions
Educational Video
Solving Unit Rate Word Problems | Math with Mr. J
Math with Mr. J