Grocery Shopping Math
Unknown Gradeβ’45 minutes
Learning Objective
I can calculate the total cost of groceries by adding up the prices of individual items.
Practice Questions
This lesson includes 7 practice questions to reinforce learning.
View questions preview
1. If you buy a loaf of bread for $3 and a jar of peanut butter for $4, what is the total cost?
2. You buy milk for $5, yogurt for $3, and butter for $2. What is the total cost of these items?
3. At the farm stand, you buy apples for $4, bananas for $2, and oranges for $3. What is the total cost of the fruit?
...and 4 more questions
Educational Video
"I'm Going Food-Shopping" (At 5 Different Stores)!"
Laura Zigman