Grocery Shopping Math

Unknown Gradeβ€’45 minutes

Learning Objective

I can calculate the total cost of groceries by adding up the prices of individual items.

Practice Questions

This lesson includes 7 practice questions to reinforce learning.

View questions preview

1. If you buy a loaf of bread for $3 and a jar of peanut butter for $4, what is the total cost?

2. You buy milk for $5, yogurt for $3, and butter for $2. What is the total cost of these items?

3. At the farm stand, you buy apples for $4, bananas for $2, and oranges for $3. What is the total cost of the fruit?

...and 4 more questions

Educational Video

"I'm Going Food-Shopping" (At 5 Different Stores)!"

Laura Zigman

Create Your Own Lesson

Generate a custom lesson plan like this one in minutes with Insta~Lesson