Finding Unit Rates
Grade 6β’45 minutes
Learning Objective
I can use division to solve for unit rates in real-world problems.
Practice Questions
This lesson includes 7 practice questions to reinforce learning.
View questions preview
1. Define "unit rate" in your own words.
2. Explain why the order of the values in the fractional ratio is important when solving unit rate problems.
3. A store sells 5 apples for $2.50. What is the cost per apple?
...and 4 more questions
Educational Video
Solving Unit Rate Word Problems | Math with Mr. J
Math with Mr. J