Finding Unit Rates

Grade 6β€’45 minutes

Learning Objective

I can use division to solve for unit rates in real-world problems.

Practice Questions

This lesson includes 7 practice questions to reinforce learning.

View questions preview

1. Define "unit rate" in your own words.

2. Explain why the order of the values in the fractional ratio is important when solving unit rate problems.

3. A store sells 5 apples for $2.50. What is the cost per apple?

...and 4 more questions

Educational Video

Solving Unit Rate Word Problems | Math with Mr. J

Math with Mr. J

Create Your Own Lesson

Generate a custom lesson plan like this one in minutes with Insta~Lesson