Basic Math
Grade 5β’45 minutesβ’6.rp.a.2
Learning Objective
I can solve real-world problems involving unit rates.
Practice Questions
This lesson includes 11 practice questions to reinforce learning.
View questions preview
1. A store sells 5 apples for $2.50. What is the cost per apple?
2. Sarah can run 2 miles in 20 minutes. How many minutes does it take her to run 1 mile?
3. A factory produces 300 toys in 6 hours. How many toys does the factory produce per hour?
...and 8 more questions
Educational Video
Solving Unit Rate Word Problems | Math with Mr. J
Math with Mr. J