Basic Math

Grade 5β€’45 minutesβ€’6.rp.a.2

Learning Objective

I can solve real-world problems involving unit rates.

Practice Questions

This lesson includes 11 practice questions to reinforce learning.

View questions preview

1. A store sells 5 apples for $2.50. What is the cost per apple?

2. Sarah can run 2 miles in 20 minutes. How many minutes does it take her to run 1 mile?

3. A factory produces 300 toys in 6 hours. How many toys does the factory produce per hour?

...and 8 more questions

Educational Video

Solving Unit Rate Word Problems | Math with Mr. J

Math with Mr. J

Create Your Own Lesson

Generate a custom lesson plan like this one in minutes with Insta~Lesson