Ratios and Unit Rates

Grade 6β€’45 minutes

Learning Objective

I can find unit rates and use them to solve problems involving cost per item or distance per time.

Practice Questions

This lesson includes 7 practice questions to reinforce learning.

View questions preview

1. What is a unit rate? Explain in your own words.

2. You travel 120 miles in 3 hours. What is your speed in miles per hour?

3. A store sells 5 apples for $2.50. What is the cost per apple?

...and 4 more questions

Educational Video

Unit Rates | Solving Unit Rate Problems

Math with Mr. J

Create Your Own Lesson

Generate a custom lesson plan like this one in minutes with Insta~Lesson