Calculating Unit Prices
Grade 7β’45 minutes
Learning Objective
I can calculate the unit price of items to determine the best deal for my coffee shop supplies.
Educational Video
How to Find Unit Prices | Unit Price Problems
Math with Mr. J
I can calculate the unit price of items to determine the best deal for my coffee shop supplies.
How to Find Unit Prices | Unit Price Problems
Math with Mr. J
Generate a custom lesson plan like this one in minutes with Insta~Lesson