Calculating Unit Rates

7th Grade25 minutesCCSS.Math.Content.7.RP.A.2

Learning Objective

I can calculate unit rates from ratios and proportional relationships.

Key Concepts

Rates compare and show the relationship between quantities with different units.

A unit rate is a rate with a denominator of one; it shows per one unit.

To find a unit rate, divide the numerator and denominator of the rate by the denominator to get a denominator of one.

Practice Questions

This lesson includes 3 practice questions to reinforce learning.

View questions preview

1. What is the main difference between a rate and a unit rate?

2. Sarah earns $75 in 5 hours. What is Sarah's hourly rate of pay?

3. A store sells 3 bottles of juice for $12. What is the cost per bottle?

Educational Video

Rates and Unit Rates | Math with Mr. J

Math with Mr. J

Create Your Own Lesson

Generate a custom lesson plan like this one in minutes with Insta~Lesson