Calculating Unit Rates
7th Grade•25 minutes•CCSS.Math.Content.7.RP.A.2
Learning Objective
I can calculate unit rates from ratios and proportional relationships.
Key Concepts
Rates compare and show the relationship between quantities with different units.
A unit rate is a rate with a denominator of one; it shows per one unit.
To find a unit rate, divide the numerator and denominator of the rate by the denominator to get a denominator of one.
Practice Questions
This lesson includes 3 practice questions to reinforce learning.
View questions preview
1. What is the main difference between a rate and a unit rate?
2. Sarah earns $75 in 5 hours. What is Sarah's hourly rate of pay?
3. A store sells 3 bottles of juice for $12. What is the cost per bottle?
Educational Video
Rates and Unit Rates | Math with Mr. J
Math with Mr. J