Comparing Unit Rates and Prices
Grade 7β’45 minutes
Learning Objective
I can compare the unit prices of different bakery supplies to determine which is the best deal.
Educational Video
How to Find Unit Prices | Unit Price Problems
Math with Mr. J
I can compare the unit prices of different bakery supplies to determine which is the best deal.
How to Find Unit Prices | Unit Price Problems
Math with Mr. J
Generate a custom lesson plan like this one in minutes with Insta~Lesson