Can I Buy It? Counting Money to Shop

5th Grade45 minutes

Learning Objective

I can calculate the total value of a group of coins and bills to determine if I have enough money to purchase a specific item.

Practice Questions

This lesson includes 7 practice questions to reinforce learning.

View questions preview

1. You have one $5 bill, 2 quarters, and 3 dimes. If a candy bar costs $5.75, do you have enough money to buy it? Explain your answer.

2. Maria wants to buy a toy that costs $12.50. She has one $10 bill, 4 quarters, and 5 dimes. Does Maria have enough money? If so, how much money will she have left over?

3. You have three $1 bills, 5 nickels, and 8 pennies. You want to buy a sticker that costs $3.50. Do you have enough money? Explain why or why not.

...and 4 more questions

Educational Video

Counting Money | How to Count Money | It's Easy With Twinkl

Twinkl Teaching Resources - United States

Get the Full Lesson

Access the complete lesson materials including guided notes, practice questions, and more:

Create Your Own Lesson

Generate a custom lesson plan like this one in minutes with Insta~Lesson